Dentální hygiena – 2. díl

DH2

 

Jaké další služby vám dentální hygiena nabízí?

Kromě preventivních metod čištění zubů se dentální hygienistka zabývá diagnostikou a léčbou parodontitidy (parodontózy). Mnoho zubních lékařů bohužel stále parodontitidu přehlíží a lidé se mylně domnívají, že ji nelze léčit. Při tomto onemocnění se povlaky a zubní kámen nachází pod dásní na kořenech zubů a pouze domácí péčí a čištěním je nelze odstranit. Léčba parodontitidy spočívá v očištění kořenů zubů od těchto povlaků a zubního kamene. Očištění se provádí speciálními ručními nástroji. Součástí léčby jsou výplachy speciální ústní vodou, speciální zubní pasta nebo gel a v některých případech je zapotřebí užívat antibiotika.

Dentální hygienistka se také zabývá estetickou péčí o váš chrup. Mezi tyto výkony patří leštění zubů, pískování zubů metodou air-flow a bělení zubů. Po vyleštění jsou zuby hladší a povlaky na nich hůře ulpívají. Pískováním se odstraňují nevzhledné pigmentace způsobené kávou, čajem nebo tabákem. Pigmenty, které jsou usazené hluboko v zubní sklovině a nelze je odstranit pomocí air-flow, můžeme odstranit vybělením zubů.

Bělení zubů se provádí pomocí peroxidu vodíku a zuby nijak nepoškozuje. Bělení zubů provádíme zásadně na zdravé zuby a dásně – zuby jsou bez přítomnosti kazů, zubního kamene a dásně nekrvácí. Bělením se nezmění barva bílých výplní, korunek ani můstků. Nikdy nelze předem určit, jakého stupně zesvětlení se během bělení dosáhne a jak dlouho to bude trvat. Výsledek a trvanlivost vybělení je často podmíněný životosprávou pacienta. (Např. kouření a častá konzumace barevných nápojů a potravin může prodlužovat dobu bělení a výsledný efekt nemusí být tak zřetelný).

Bělení zubů se provádí několika způsoby. Pro domácí bělení se musí zhotovit otisky zubů. Poté se vyrobí individuální gumové nosiče (formičky), do kterých se aplikuje bělicí gel a pacient si je nasazuje na svoje zuby. Druhou metodou je ordinační bělení zubů. Při ordinačním bělení se nejdříve dásně zakryjí speciální hmotou, aby nedošlo k jejich poškození. Poté se na zuby nanáší bělící gel, který se nechá působit určitou dobu. Během celé procedury stav kontroluje dentální hygienistka. Možná je i kombinace obou bělení.

 

Dentální hygiena – 1. díl

 

Autorkou textu je Veronika Klárová, DiS. – diplomovaná dentální hygienistka Pardubice.

%d blogerům se to líbí: