Dentální hygiena – 1. díl

DH1

 

Pojem dentální hygiena se do povědomí lidí postupně dostává, ale přeci jen stále často přesně nevíme, co vše nás v ordinaci dentální hygienistky čeká a proč vůbec dentální hygienistku navštívit? 

Na povrchu zubů dochází k tvorbě a usazování různých druhů povlaků. Jedná se o zubní mikrobiální povlak, jeho zmineralizovanou formu – zubní kámen – a různé pigmentace z barevných nápojů, potravin nebo tabáku. Dlouhodobá přítomnost těchto škodlivých povlaků se významně podílí na vzniku zubního kazu a je hlavní příčinou vzniku zánětu dásní, krvácení dásní, zápachu z úst a parodontitidy (paradontózy). Jak zubní kaz, tak parodontitida vedou v konečném stádiu ke ztrátě zubu.

Z toho vyplývá, že se nejedná o dědičná onemocnění, jak se lidé často mylně domnívají, ale vznikají v důsledku nedostatečné nebo špatné ústní hygieny. Tzn. špatně zvolené pomůcky pro čištění zubů, absence mezizubních kartáčků a neznalost správné techniky čištění. Právě z tohoto důvodu je tu pro vás dentální hygienistka. Nejen, že vám očistí zuby od škodlivých povlaků, také vám vysvětlí vše okolo správné péče o chrup, doporučí vhodné pomůcky pro čištění a ukáže správnou techniku čištění zubů.

V dnešní době plné reklam a dostupnosti spousty produktů týkajících se ústní hygieny je těžké se pro laika v této problematice zorientovat a mnozí lidé často podlehnou klamné reklamě. Které pomůcky jsou nezbytné a na kterých zase tolik nezáleží? 

Každý z nás má doma zubní kartáček. Avšak ne každý je tím správným pro naše zuby a dásně. Ideální zubní kartáček by měl mít malou hlavičku, která se lehce dostane do všech úseků chrupu. Vlákna by měla být měkká, aby nedocházelo k poškozování zubů a dásní. Všechna vlákna by měla být rovně zastřižená a tvořit tak jednu plochu, aby efektivně vyčistila nečistoty. Zubní kartáčky s různě vysokými a překříženými vlákny či gumovými prvky jsou špatnou variantou. Tyto prvky nemají žádnou prokazatelnou funkci a mohou překážet a komplikovat správné čištění zubů.

Pokud máte správně zvolený zubní kartáček, pak je další nezbytností správná technika čištění. Existuje spousta technik čištění zubů. Techniku, která bude tou pravou právě pro vás, vám ráda doporučí naše dentální hygienistka.

Další nezbytnou pomůckou pro čištění zubů jsou mezizubní kartáčky. Mezizubní prostory jsou pro klasický zubní kartáček téměř nepřístupné. Zůstává v nich povlak a zbytky potravy a tak 95% problémů v ústech pochází právě odtud. Každý mezizubní prostor je jinak široký a proto jsou i různé velikosti mezizubních kartáčků. Na trhu je nepřeberné množtví firem s těmito výrobky a proto je lepší nechat výběr této pomůcky na dentální hygienistce.

Pokud je mezizubní prostor tak úzký, že se do něj nevejde ani nejmenší mezizubní kartáček, je potřeba ho čistit zubní nití. Používání zubní nitě může být při nesprávném zacházení nebezpečné. Pokud je zubní nit špatně zavedena, může dojít k poranění či rozříznutí dásně. Je lepší si její používání nechat vysvětlit a nacvičit s dentální hygienistkou.

Co se týká zubních past a ústních vod, jedná se pouze o doplňky při čištění, které „ovoní“ ústa a zpříjemní výsledný pocit po vyčištění. Výběr těchto přípravků tedy záleží především na vaši chuti. Nezapomínejte, že vaše ústní zdraví závisí na správně zvolených pomůckách a efektivní technice čištění, kterou odstraníte povlaky z povrchu zubů a masírujete dásně. Žádná zubní pasta vaše potíže v ústech nevyléčí.

 

Dentální hygiena – 2. díl

 

Autorkou textu je Veronika Klárová, DiS. – diplomovaná dentální hygienistka Pardubice.

%d blogerům se to líbí: